Dezinfekce a virus hepatitidy A: na čem záleží a které přípravky skutečně fungují
Virus hepatitidy A (VHA) patří mezi nejodolnější patogeny, se kterými se dezinfekce v praxi potýká. Na rozdíl od virů obalených — jako je chřipka, HIV nebo koronavirus — nemá HAV lipidovou obálku, a proto ho nelze zničit přípravky, které fungují pouze na principu rozpouštění tuků. Právě tato vlastnost dělá z VHA zákeřného nepřítele v potravinářských provozech, zdravotnických zařízeních, školách i všude tam, kde hrozí přenos fekálně-orální cestou.

Ne všechny běžné dezinfekce fungují na žloutenku A - informace potvrzena 24. 3. 2026 od dovozce, že Sanytol NEMÁ ověřenou účinnost na Hepatitidu A:

Obalený vs. neobalený virus — proč na tom záleží
Většina dezinfekčních přípravků na trhu je testována a certifikována jako „omezeně virucidní" — to znamená, že jsou účinné pouze proti obaleným virům. Takové přípravky nestačí tam, kde hrozí přenos HAV, norovirů nebo rotavirů.
Jak vybrat dezinfekci podle požadované virucidní účinnosti?
Při výběru profesionální dezinfekce nestačí sledovat pouze to, zda přípravek působí proti bakteriím a kvasinkám. V provozech s vysokými hygienickými nároky může být důležitá také účinnost proti virům. Rozhodující je konkrétní deklarované spektrum účinnosti, zkušební norma, koncentrace pracovního roztoku a doba působení.
Rozlišujeme omezeně virucidní účinnost, která se vztahuje na vymezené skupiny virů, a plnou virucidní účinnost. Ani označení „virucidní“ samo o sobě neznamená, že přípravek působí proti všem virům za stejných podmínek.
Podrobněji se tomuto tématu věnujeme v článku Dezinfekce proti hepatitidě A: které přípravky skutečně účinkují na neobalené viry, kde najdete konkrétní údaje o účinnosti, dávkování a expozičních dobách vybraných přípravků.
Které přípravky mají účinnost na žloutenku typu A - HAV prokázanou?
Na základě certifikovaných testovacích protokolů splňují tuto podmínku následující přípravky:
| Přípravek | Testovaný surogát | Podmínky účinnosti |
|---|---|---|
| Desgoquat | MNV, Adenovirus, MPV | 5 % / 60 min (vysoké zatížení) |
| Lerasept HD | Plně virucidní | neředěný / 30 sec. (na ruce) |
Každý z těchto přípravků prošel certifikovaným testováním a při dodržení uvedených podmínek poskytuje spolehlivou ochranu i proti VHA.
Na co si dát pozor při výběru dezinfekce
Označení „virucidní" na obalu nestačí. Vždy je nutné ověřit:
- Jaký virus byl použit při testování — MVA (obalený) nestačí, potřebujete dezinfikovat plochu, kde jsou odolnější viry např. MNV, MPV, adenovirus nebo rotavirus.
- Za jakých podmínek účinnost platí — koncentrace, doba působení a míra organického zatížení (bez zatížení vs. vysoké zatížení) zásadně ovlivňují výsledek.
HAV je odolný, přetrvává v prostředí a běžné dezinfekční přípravky ho nezničí. Pokud váš provoz vyžaduje ochranu před tímto virem — ať už jde o potravinářství, zdravotnictví, školství nebo sociální péči — sáhněte pouze po přípravcích s prokazatelnou účinností na neobalené viry. Výše uvedené přípravky tuto podmínku splňují a jejich použití v předepsaném dávkování představuje spolehlivou bariéru i proti jednomu z nejtvrdších virových testů v dezinfekční praxi.
Podrobný přehled dezinfekčních přípravků — použití, ředění a virucidní účinnost proti žloutence typu A, neobaleným virům
Desgoquat
Tekutý dezinfekční a čistící koncentrát bez aldehydů, alkalický, vhodný pro potravinářství, zdravotnictví i bazény. Účinný proti grampozitivním i gramnegativním bakteriím (včetně salmonel a listerií), kvasinkám, plísním a virům — včetně neobalených (adenovirus, MNV). Odstraňuje tuky, oleje a bílkoviny. Neobsahuje aldehydy, fenoly ani metalorganické látky. Disponuje osvědčením pro použití v potravinářství (PT04) a registrací MZDR 25598/2020/OBP. Lze začlenit do HACCP konceptu.
pH koncentrátu: cca 13 / pracovní roztok: cca 11
Potravinářství a průmysl — dezinfekce ploch
| Účel | Dávkování | Doba působení | Norma |
|---|---|---|---|
| Baktericidní/levurocidní s mechanikou (vysoké zatížení) | 1 % | 5 min | EN 16615 |
| Baktericidní/levurocidní bez mechaniky (vysoké zatížení) | 4 % | 5 min | EN 13697 |
| Fungicidní (omezené zatížení) | 4 % | 60 min | EN 16615 |
| Omezeně virucidní — obalené viry (vysoké zatížení) | 1 % | 5 min | EN 14476 |
| neobalené viry — adenovirus (omezené zatížení) | 2 % | 5 min | EN 14476 |
| neobalené viry — MNV (vysoké zatížení) | 2 % | 15 min | EN 14476 |
| Plná virucidní účinnost (vysoké zatížení) | 5 % | 60 min | EN 14476 |
Zdravotnictví — dezinfekce ploch
| Účel | Dávkování | Doba působení | Norma |
|---|---|---|---|
| VAH — baktericidní/levurocidní s mechanikou (vysoké zatížení) | 2 % | 15 min | EN 16615 |
| Omezeně virucidní s mechanikou (vysoké zatížení) | 1 % | 5 min | EN 14476 |
| Baktericidní/levurocidní bez mechaniky (omezené zatížení) | 3 % | 5 min | EN 13697 / EN 16777 |
| neobalené viry — adenovirus (omezené zatížení) | 2 % | 5 min | EN 14476 |
| neobalené viry — MNV (vysoké zatížení) | 2 % | 15 min | EN 14476 |
| Plná virucidní účinnost (vysoké zatížení) | 5 % | 60 min | EN 14476 |
Plochy v přímém kontaktu s potravinami po době působení opláchnout pitnou vodou.
Lerasept HD
Kapalná alkoholová dezinfekce rukou s promašťovacím systémem. Dermatologicky testovaná, šetrná k pokožce i při časté aplikaci. Určena výhradně pro profesionální použití. Aplikuje se 3 ml neředěného roztoku, který se 30 sekund vtírá do obou rukou — oplachování není nutné.
Plná virucidní účinnost na HAV a neobalené viry
Lerasept® HD - Účinnosti
| Mikroorganismus | Teplota | Čas | Kontaminace | Aplikace |
|---|---|---|---|---|
| Dezinfekce rukou | ||||
| Bakterie, kvasinky | 20 °C | 30 s | nízká | neředěný, vetřít 3 ml |
| Viry (plně virucidní) | 20 °C | 30 s | nízká | neředěný, vetřít 3 ml |
Lerasept HD je plně virucidní již za 30 sekund — včetně neobalených virů jako HAV a noroviry. Zapsán na seznamu IHO, VAH, Dermatest, STOCKMEIER Bio-konform, FiBL.
Profesionální dezinfekce podle potřeb provozu
Správný dezinfekční prostředek vybírejte podle typu provozu, charakteru znečištění, požadovaného spektra účinnosti a materiálu ošetřovaných povrchů. V potravinářství je důležitá také vhodnost přípravku pro daný způsob použití a případná povinnost oplachu pitnou vodou po dezinfekci.
Prohlédněte si naši nabídku profesionálních dezinfekčních prostředků na povrchy a dezinfekcí pro gastro provozy. Najdete zde přípravky pro profesionální úklid, hygienu potravinářských provozů i zdravotnických zařízení.
Další dezinfekce se širokým spektrem účinku - např. na noroviry, rotaviry a MPV (ne HAV)
Lerasept FP 408
Bezoplachová alkoholová dezinfekce pro hygienu povrchů. Určena pro potravinářské provozy, nápojový průmysl, sanitární zařízení a veřejné prostory. Používá se neředěná, beze zbytku se odpaří — oplachování vodou není nutné. Dezinfikované plochy mohou po uschnutí přijít do přímého kontaktu s potravinami.
Typické využití: pracovní plochy, řezačky, balicí linky, váhy, plničky, nářezová zařízení.
Účinnosti dezinfekce Lerasept FP 408
| Mikroorganismus | Teplota | Čas | Kontaminace | Aplikace |
|---|---|---|---|---|
| Dezinfekce tvrdých povrchů (PT2/PT4) | ||||
| Bakterie - baktericidní, kvasinky - levurocidní | 20 °C | 15 s | nízká | neředěný |
| Plísně - fungicidní | 20 °C | 5 min | nízká | neředěný |
| Koronaviry - virucidní | 20 °C | 30 s | nízká | neředěný |
| Omezená virucidie PLUS (Adeno/Noroviry) - virucidní | 20 °C | 120 s | nízká |
neředěný |
DesiSAN koncentrát
Tekutý dezinfekční a čistící prostředek bez kyselin, alkalický, s příjemnou vůní. Primárně určen pro sanitární prostory — WC, pisoáry, umyvadla, výlevky, šatny a hygienické uzly. Rozpouští usazeniny vápníku, vápenných mýdel, olejů a tuků. Zanechává povrchovou ochranu odpuzující vodu a nečistoty. Obsahuje obnovitelné rostlinné suroviny. Nepoužívat na plochy obsahující vápník (mramor apod.) — hrozí zmatnění povrchu. Není určen pro plochy v přímém kontaktu s potravinami.
pH koncentrátu: cca 10 / pracovní roztok: cca 9,5
Zdravotnictví — dezinfekce sanitárních prostor
| Účel | Dávkování | Doba působení | Norma |
|---|---|---|---|
| VAH — baktericidní/levurocidní s mechanikou (vysoké zatížení) | 6 % | 5 min | EN 16615 / EN 16777 |
| Baktericidní (vysoké zatížení, suspenze) | 2,5 % | 5 min | EN 13727 |
| Levurocidní (vysoké zatížení, suspenze) | 2,5 % | 5 min | EN 13624 |
| Omezeně virucidní — obalené viry (MVA, BVDV/HCV surrogát, Vaccinia) | 6 % | 5 min | EN 14476 / DVV/RKI |
| neobalené viry — Rotavirus (bez zatížení) | 6 % | 5 min | DVV/RKI |
Desinet-compact
je schválený pro použití v potravinářství. Je tekutý dezinfekční čistící prostředek bez aldehydů, který se vyznačuje vysokou účinností – účinný proti grampozitivním a gramnegativním bakteriím (včetně salmonely a listerie), kvasinkám a obaleným virům (HIV, HBV, HCV). Aktivitou proti SARS-CoV-2 – ověřeno podle norem EN 14476 a EN 16777. Přezkoušený, VAH-/IHO zaregistrováný čistíci a dezinfikující. Bezpečností pro materiály – vhodný i pro dezinfekci akrylového skla. Neutralitou vůči pachům – pachově neutrální a je bez aldehydů, fenolů a metalorganických účinných látek.
Desinet-compact koncentrát – Kompletní přehled dezinfekční účinnosti
| Účel | Dávkování | Doba působení | Norma |
|---|---|---|---|
| Baktericidní (vysoké zatížení, suspenze) | 0,5 % (5 ml/10 L) | 1 min | EN 13727 |
| Levurocidní (vysoké zatížení, suspenze) | 0,5 % (5 ml/10 L) | 5 min | EN 13624 |
| Baktericidní/levurocidní s mechanikou (vysoké zatížení) | 0,5 % (5 ml/10 L) | 15 min | EN 16615 |
| Baktericidní/levurocidní s mechanikou - VAH certifikace | 0,5 % (5 ml/10 L) | 60 min | EN 16615 / EN 16777 |
| Baktericidní/levurocidní bez mechaniky (vysoké zatížení) | 0,5 % (5 ml/10 L) | 60 min | EN 16615 |
| Omezeně virucidní – (omezené zatížení) | 0,25 % (25 ml/10 L) | 1 min | EN 14476 |
| Omezeně virucidní – (s/bez zatížení) | 0,25 % (25 ml/10 L) | 30 min | DVV/RKI |
| Omezeně virucidní – (vysoké zatížení) | 0,5 % (5 ml/10 L) | 60 min | EN 14476 / EN 16777 |
| Myší norovirus (MNV) – neobalené viry (bez zatížení) | 0,25 % (25 ml/10 L) | 15 min | DVV/RKI |
| Myší norovirus (MNV) – neobalené viry (s/bez zatížení) | 2 % (200 ml/10 L) | 120 min | DVV/RKI |
Blutoxol
Tekutý dezinfekční a čistící koncentrát primárně určený pro potravinářské provozy. Vhodný k dezinfekci podlah, stěn, pracovních ploch a kuchyňských strojů odolných vůči alkáliím. Odstraňuje tuky, oleje a bílkoviny. Neobsahuje vonné látky. Disponuje osvědčením pro použití v potravinářství a lze ho začlenit do HACCP konceptu. Nepoužívat na materiály citlivé na alkálie ani na plochy ošetřené 1-složkovou ochrannou emulzí.
pH koncentrátu: cca 13 / pracovní roztok: cca 11
Potravinářství — dezinfekce ploch a kuchyňských strojů
| Účel | Dávkování | Doba působení | Norma |
|---|---|---|---|
| Baktericidní/levurocidní (omezené zatížení) | 0,5 % | 15 min | EN 1276 / EN 1650 |
| Baktericidní/levurocidní bez mechaniky (vysoké zatížení) | 5 % | 30 min | EN 13697 |
| Omezeně virucidní — obalené viry (vysoké zatížení) | 5 % | 60 min | EN 16777 |
| neobalené viry — noroviry (vysoké zatížení) | 7,5 % | 30 min | EN 14476 |
| neobalené viry — noroviry, povrch (vysoké zatížení) | 7,5 % | 30 min | EN 16777 |
Plochy v přímém kontaktu s potravinami po době působení důkladně opláchnout pitnou vodou.
